Що таке тахометр в автомобілі? Що він показує?

Що таке тахометр в автомобілі? Що він показує?

Будь-який власник авто добре знає, що в його транспортному засобі знаходиться додаткове віконце зі стрілками і цифрами – тахометр. Між тим, багато автоаматорів не надають цьому значення і навіть не уявляють, для чого він потрібен. Однак, якщо б в тахометрі не було потреби, то конструктори не стали б його розміщувати на приладовій панелі. Для чого ж використовується прилад? Що це за пристрій і що він показує?

Що означає слово «тахометр»?

Своїм походженням термін «тахометр» йде корінням в грецьку мову і складається з двох слів – τάχος (швидкість) і μέτρον (міра). Виходячи з етимології, можна було б припустити, що прилад вимірює швидкість. В загальному розумінні так і є, тільки при його роботі не враховується швидкість руху автомобіля, а частота обертання окремих деталей.

Винахідником тахометра є німецький інженер Дітріх Ульхорн. Ще в 1817 році він придумав спеціальний механічний пристрій, який вимірював відцентрову силу, аналогічну роботі відцентрового генератора. З 1840 року його почали ставити на залізничні локомотиви, а згодом – і на автомобільний транспорт.

Що таке тахометр?

Тахометрами називають вимірювальні прилади, які дозволяють встановити частоту обертання дисків, валів та інших деталей, що обертаються у тому чи іншому агрегаті.

Автомобільний тахометр — це прилад, який встановлюють на автомобілях з метою вимірювання частоти обертання колінчастого вала двигуна (об/хв). Він показує частоту обертання двигуна і необхідний, щоб водій не перевищував максимально допустимі обороти мотора.

В якості одиниці вимірювання використовуються обороти в хвилину. Зазвичай в автомобілі вбудовуються прилади з точністю вимірювання до 500 обертів, хоча найбільш достовірними вважаються тахометри до 100 обертів.

Сьогодні відомо два види тахометрів, які розрізняються по конструкції і принципу дії. Аналоговий прилад включає в себе магнітну котушку, елементи для зчитування інформації з колінчастого вала і індикатор, встановлений на приладовій панелі. Більш сучасний цифровий тахометр являє собою складну конструкцію з процесора, оптрона, АЦП, мікросхем і спеціальної рідкокристалічної панелі, на якій виводяться отримані дані.

Крім того, тахометри можуть підрозділятися на штатні і виносні. Перші вбудовуються в приладову панель авто, другі можуть встановлюватися на торпедо або на інших частинах транспортного засобу.

Як працює тахометр?

Щоб зрозуміти принцип роботи тахометра, бажано для початку розібратися в суті функціонування двигуна внутрішнього згоряння. Його завдання полягає в перетворення поступального руху в обертальний. Подібний процес відбувається завдяки розширенню газів в камері згоряння і подальшого приведення в дію спеціальних поршнів, які примушують рухатися колінвал.

Частота обертання колінвала і записується тахометром. Простими словами, якщо натиснути на педаль газу, то об’єм палива, що подається в камеру згоряння, зростає, а слідом за ним збільшується швидкість обертання колінвалу і підвищуються показники тахометра.

Навіщо потрібен тахометр?

Незважаючи на те, що багато водіїв не надають значення цьому приладу, насправді він відіграє важливу роль у діагностиці авто. За допомогою тахометра можна легко виявити несправність транспорту, не покидаючи салону. Мотор, знаходиться в справному стані, працює рівномірно, тобто з однаковою частотою на холостих обертах.

Якщо при запуску двигуна ви помітили, що обороти різко змінюють значення, це привід перевірити мотор, електроніку, свічки запалювання або з’ясувати, наскільки якісне паливо в баку. Крім того, використання тахометра в авто дозволяє водію отримати найбільш оптимальне тягове зусилля і при своєчасному перемиканні швидкостей здійснити найкращий розгін транспорту.

Залишити відповідь