Як уникнути лобового зіткнення з автомобілем

Як уникнути лобового зіткнення з автомобілем

Одна з найстрашніших дорожньо-транспортних пригод – це лобове зіткнення. При цьому, навіть якщо обидва автомобілі рухалися з досить помірною швидкістю, наслідки все одно можуть бути катастрофічними, оскільки швидкість обох транспортних засобів при лобовому зіткненні підсумовується. Тобто, якщо автомобілі рухалися зі швидкістю 50 км/год кожен, зіткнення викличе такі ж наслідки, як якби авто врізалося в стіну на швидкості 100 км/год. На підставі численних досліджень, такий удар матиме найсумніші наслідки для водія і пасажирів.

Після зіткнення та миттєвої зупинки транспортного засобу, водій з пасажирами продовжують рух вперед за інерцією, саме тому і отримують серйозні травми. До числа найбільш поширених відноситься удар головою об скло. Тому для водія вкрай важливим навиком є вміння піти від лобового зіткнення. У ряді випадків при неможливості уникнути дорожньо-транспортної пригоди повністю, має сенс віддати перевагу зіткненню «по дотичній» або ж «контакт» з автомобілем, що рухається в попутному напрямку.

Перше, що потрібно зробити при загрозі лобового зіткнення

Як показує практика, чим нижча швидкість транспортного засобу перед лобовим зіткненням, тим менш серйозні наслідки воно за собою тягне. Тому при найменшій загрозі зіткнення, перше, що зобов’язаний зробити водій – максимально знизити швидкість свого автомобіля.

На сьогоднішній день багато автомобілів оснащуються найдосконалішими системами, які в автоматичному режимі ведуть моніторинг дорожньої ситуації. При небезпечному зближенні або його загрозі така система подасть водієві відповідний сигнал. Крім того, ряд систем, наприклад, CMBS, здатні самостійно активувати систему екстреного гальмування.

Але при їх наявності чи відсутності, стеження за ситуацією на дорозі є обов’язком водія. Крім дотримання швидкісного режиму, варто усвідомлювати, що при загрозі лобового зіткнення куди переважніше опинитися в придорожніх кущах або кюветі, ніж піддати власне життя небезпеці, а автомобіль – серйозному руйнуванню. Природно, не варто нехтувати використанням ременів безпеки, оскільки подушка безпеки розрахована тільки на пристебнутого водія.

Одним з важливих моментів, які дозволяють піти від лобового зіткнення є досвід. Але зовсім необов’язково проводити за кермом багато років, досить пройти спеціальні курси контраварійного або екстремального водіння. Такі заняття тривають максимум 6 днів, і дають водієві не тільки достатній набір навичок, а й таку необхідну «м’язову пам’ять», що дозволяє діяти в екстремальній ситуації практично автоматично (рефлекторно). При неможливості пройти спеціальне навчання, можна проводити самостійні заняття на пустих майданчиках.

Правильна посадка в автомобіль і правило 2-х секунд

Правильна посадка в транспортний засіб починається з регулювання положення крісла. При його нормальному положенні водієві доступно включення будь-якої швидкості і повне витискання будь якої педалі. Крім цього, перед початком руху необхідно відрегулювати положення дзеркал «під себе» – вони повинні забезпечувати максимально можливий огляд. Ні в якому разі не можна починати рух при замерзлих вікнах, які перешкоджають нормальному огляду. Якщо все буде відрегульовано під себе, то ваші шанси уникнути лобового зіткнення будуть набагато вищими.

Правило двох секунд існує вже досить давно. Його основний принцип полягає у вимірюванні дистанції до найближчого автомобіля не в його корпусах або метрах, а в секундах. Для реалізації цього правила на практиці слід вибрати орієнтир для автомобіля, що рухається попереду, і засікти час його проходження. Якщо пройти обрану дистанцію вдається швидше 2-х секунд, її необхідно буде збільшити. Варто знати, що при русі по слизькій дорозі дистанція збільшується в кілька разів.

На практиці це дає можливість адекватно оцінити небезпеку та вчасно вжити відповідних заходів для її недопущення. Так звана відстань реакції для водія, що рухається на швидкості 60 км/год складає близько 20-ти метрів – таку відстань встигає проїхати автомобіль, перш ніж водій встигає натиснути на гальмо. До цього додається і гальмівний шлях. Загалом, дистанція повинна вийти такою, щоб автомобіль встиг знизити швидкість і зробити маневр, йдучи від лобового зіткнення.

Прості правила, які допомагають уникнути лобового зіткнення

  • Варто використовувати будь-яку можливість не потрапити в лобове зіткнення – навіть замет на узбіччі заподіє менше шкоди, ніж зустріч із зустрічним автомобілем.
  • Якщо при русі по власній смузі раптово вискакує зустрічний автомобіль, необхідно використовувати будь-яку можливість, щоб перевести удар з лобового в дотичний.
  • Коли перед автомобілем з’являється тварина, зіткнення з нею виявиться менш травматичним, ніж з нерухомим предметом (стовпом або деревом), хоча автомобіль потребуватиме досить серйозного ремонту.
  • При неминучості зіткнення, не слід підставляти бічну сторону автомобіля, оскільки набагато менша її жорсткість провокує дуже серйозну деформацію і наслідки для пасажирів.
  • При відході від лобового зіткнення слід знати, що не варто маневрувати таким чином, щоб під ударом опинився бензобак, оскільки пожежа, яка може від цього спалахнути, може практично миттєво охопити обидва автомобілі.

Досить часто лобове зіткнення є результатом неправильного обгону, перед вчиненням якого водій не зміг адекватно оцінити ситуацію на дорозі. Щоб відповісти на питання як уникнути лобового зіткнення при здійсненні обгону, має сенс перерахувати прості правила:

  • Своєчасне включення сигналу повороту попередить всіх учасників про здійсненні маневру;
  • При зміщенні всього на один метр вліво видимість вперед повинна бути не менше 100 метрів;
  • Слід подбати про запасні місця для розгону, щоб час знаходження на зустрічній смузі виявився мінімальним;
  • Перед маневром слід вибрати ту передачу, яка дозволить миттєво набрати швидкість;
  • Поява на «зустрічній» автомобіля – це привід відмовитися від обгону і повернутися на свою смугу.

Навички, що допомагають запобігти лобовому зіткненню

Крім банального дотримання найпростіших правил і культури на дорозі (подавати сигнал повороту, уникати різких маневрів), необхідно проявляти максимальну концентрацію і не відволікатися на заняття сторонніми справами. Вживати їжу, вживати напої або піднімати предмети з підлоги під час руху неприпустимо. Також, як і міняти радіостанцію або розмовляти по телефону – все це істотно відволікає від дороги.

Важливо! При швидкості 100 км/год, всього за одну секунду автомобіль проїжджає 30 метрів, і навіть легкого ослаблення уваги з боку водія досить для виїзду на зустрічну смугу і здійснення лобового зіткнення.

Достатньо уваги необхідно приділяти і наявності вільного простору навколо транспортного засобу. При цьому, дистанцію необхідно вибирати відповідно до типу транспортного засобу, що перебуває спереду. Так, від мотоцикла краще триматися подалі, оскільки гальмівний шлях у нього менший. Подалі варто їхати і від вантажівки, оскільки вона істотно ускладнює огляд, а раптову небезпеку можна помітити занадто пізно, коли лобове чи інше зіткнення буде вже неминучим.

Залишити відповідь